Co je akademický senát a proč se o něj zajímat?
O akademickém senátu slyšel každý. Víte však, k čemu slouží, čím se zabývá a především, čím by mohl být prospěšný pro vás? Vše se dozvíte v následujícím článku.
Takzvaný velký senát je řídící orgánem celé univerzity. Jeho členy jsou jak učitelé, tak také studenti, kterých má v zastupitelstvu být třetina až polovina. Volí se rovnoměrný počet zastupitelů z každé fakulty dané univerzity. Senát může být rozdělen na komoru studentů a komoru akademických pracovníků. Mezi jeho kompetence patří především hospodaření s rozpočtem a revize školních předpisů.
V akademickém senátu jsou zastoupeny všechny fakulty, přičemž i každá z nich svůj vlastní senát má. Velký senát i malé senáty jsou řízeny předsedou, mají i místopředsedy a působí tam dílčí komory a komise. Ve fakultním senátu je minimálně devět členů. Tento menší senát řeší především vnitřní záležitosti fakulty, jako je rozpočet, udělování stipendií, výroční zprávy a další náležitosti.
Na činnosti akademického senátu se podílí především jeho předsednictvo, které se nejčastěji skládá z předsedy a místopředsedů. Předseda například svolává zasedání, podepisuje usnesení a reprezentuje senát.
Funkční období zástupců v akademickém senátu může dle vysokoškolského zákona být maximálně tříleté. Většinou to tak je a každé tři roky se proto konají volby. Pracovníci a studenti se jako členové volí zvlášť, přičemž volby se konají prezenčně, nebo online.
Pokud vás zajímá více o akademickém senátu, nejlepší možností je zůčastnit se přímo jeho zasedání. To je možné živě, ale také ze záznamu, který bývá umístěn na stránkách školy.