5 nejdůležitějších rad o bydlení v nájmu

5 nejdůležitějších rad o bydlení v nájmu

Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější rady, které se vám budou hodit v případě, že se chystáte na bydlení v nájmu. Pokud jste již nevystřídali několik bytů a nejste si stoprocentně jistí všemi aspekty, jistě se vám budou v budoucnu hodit.

 

1.  Smlouva je naprostý základ

Bez pořádné smlouvy se pronajímatel a nájemce samozřejmě neobejde. Je však důležité, aby obě strany všemu rozuměly. Vyhnete se tak zbytečným neshodám v budoucnu. Najděte si vzorovou nájemní smlouvu a pokud něčemu nebudete rozumět, nestyďte se obrátit na zkušenější ve svém okolí.

2.  Na prohlídku se připravte

Určitě není dobré, když si na prohlídce bytu nevzpomenete na vše důležité a budete se ptát dodatečně. Proto si klidně připravte malý tahák s otázkami, na které se chcete pronajímatele  zeptat. Vezměte si také propisku a všechno důležité si zapište.

3.  Dobré účty dělají dobré přátele

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat právům a povinnostem ohledně kauce a záloh na služby. Vyúčtování záloh se poté provádí oproti reálným fakturám a přeplatek by měl být vždy vrácen.

4.  Znáte svého pronajímatele?

Vždy je dobré si majitele trošku proklepnout, především jestli nejsou jeho nemovitosti v exekuci a zda je skutečným vlastníkem. Nahlédněte proto pro jistotu do katastru nemovitostí a vše si ověřte ještě před podpisem smlouvy.

5.  Průzkum lokality

O místě, do kterého se chystáte stěhovat, si zjistěte co nejvíce informací. Je dobré vědět jak  vypadá okolí bytu, jací jsou vaši sousedi a zda lokalita nemá nějaká úskalí, která by vám v budoucnu otravovala život.