Jak můžete co nejvíce ušetřit při vazbě bakalářské práce?
Někdy se to prostě nepovede, s tím se nedá nic dělat. Co však dělat naštěstí můžete, je napsat odvolání, které zafunguje. Podívejte se, jak správně napsat odvolání tak, abyste stále měli šanci na přijetí.
Každý, kdo se kvůli nepovedeným zkouškám nedostane na VŠ má podle zákona právo podat si odvolání. Písemnost, která je adresována děkanovi fakulty, poté rozhoduje. Tedy i její kvalita, formality a vaše argumenty. Děkan může změnit rozhodnutí a dodatečně uchazeče přijmout, nebo předat žádost rektorovi. Žádost musí být podána do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí o nepřijetí.
Čím argumentovat?
Asi největší šanci na úspěch má upozornění na špatné vyhodnocení vašeho testu. Vy můžete zpochybnit konkrétní otázku, nebo celý průběh testu. Vaše důvody však musí být skutečně pádné. Nemůžete si stěžovat, že jste při psaní testu špatně viděli v případě, že jste si mohli klidně rozsvítit. Můžete si však stěžovat na zkrácený čas pro vypracování - pokud se tak stalo.
Častý úspěch mají stížnosti na nejednoznačné zadání, nadměrný hluk, zkrácený čas, nebo nekompetentní personál. Naopak nemá smysl upozorňovat na skutečnosti, které se mohou řešit hned na místě. Zkrátka, vaše argumenty musí být věcné a pádné.
Na co nezapomenout?
V žádosti nesmí chybět vaše jméno, datum a místo přijímacího řízení a obor, na který se hlásíte. Při psaní dbejte na úpravu, spisovná čeština a přesné vyjadřování je prakticky tím nejdůležitějším. Neodhalená gramatická chyba vašim argumentům rozhodně na věrohodnosti nepřidá.
Samotný styl odvolání ale přesně stanovenou formu nemá. Vždy záleží na škole i oboru, kam se hlásíte. Forma může být strohá a úřednická, ale také velmi osobní.