Jak se dostat na VŠ bez přijímaček?
Pokud máte strach z neúspěšné zkoušky na VŠ, existuje pro vás ideální řešení - přihlásit se na školu, která přijímá bez testů. V tomto článku vám nabídneme přehled možností, jak se dostat na VŠ i bez skládání zkoušek.
1.Vysoké školy bez zkoušek
O humanitně zaměřené obory je mnohem větší zájem než o ty technické. Proto většina technických škol nabízí studium některých oborů bez absolvování vstupních testů. A nejedná se pouze o ty technické.
2.Přijetí na základě průměru
Některé školy zvýhodňují uchazeče s výborným průměrem. Pokud vám střední škola šla na jedničku, máte tedy skoro vyhráno. Obvykle stačí mít průměr známek na vysvědčení za každý rok do 1,2 nebo 1,1 - a studium na některých školách máte jisté.
3.Druhé kolo přijímacích zkoušek
Pokud škola nepřijme požadovaný počet uchazečů, vypisuje i druhé kolo. Povětšinou školy s technickým zaměřením přijímají studenty ke studiu bez přijímacích zkoušek. Ty jsou obvykle děkanem prominuté, i když na webových stránkách školy se dočtete, že budete muset úspěšně absolvovat nějaký test.někdy se můžete dokonce setkat i s třetím kolem přijímacích zkoušek.
4.Nově akreditovaný obor
Některé obory dostanou akreditaci Ministerstva školství ČR později, a tak škola včas nemohla uchazeče informovat, že se mohou přihlásit i na tento obor. Aby se předešlo riziku, že se nakonec na nově akreditovaný obor nikdo nepřihlásí, děkan studium nabídne bez přijímaček. Většinou je taková akce omezena časově a kapacitně. Je proto dobré sledovat vysokoškolské dění a čekat na svou příležitost.
5.Oborové olympiády
Středoškolští studenti mají možnost se účastnit celého spektra olympiád – v češtině, cizích jazycích, dějepisu, zeměpisu, matematice, fyzice, astronomii, biologii, ekologii, chemii a dalších předmětech. Ty úspěšné z celostátních kol zpravidla školy přijímají bez zkoušek a ti nejlepší mohou dosáhnout i na stipendia.