Jak úspěšně přejít na jinou VŠ?
Nastoupili jste na vysokou školu, ale zjistili jste, že váš vysněný obor není až tak skvělý, jak jste si mysleli? Pak pro vás může být řešením právě přestup na jinou vysokou školu. Jak to udělat a na co se připravit?
V první řadě musíte důkladně zvážit, zda je stávající škola opravdu tak nevyhovující a změna je jediným řešením. S nástupem do kompletně nového prostředí si můžete začít připadat velmi nejistí, ne vždy je však lehké rozpoznat pravou příčinu. Důležitý je tak náhled dalších osob na situaci, nebraňte se možnosti vše probrat s rodiči, nebo kamarády. Pokud jste si stoprocentně jisti, že přechod je pro vás to pravé, máte následující možnosti.
Žádost o přestup a uznání předmětů
Pokud jste si jako nový zvolili podobný obor, máte slušnou šanci, že se vám uznají již zvládnuté předměty. Vždy se podívejte na webové stránky, případně telefonicky ověřte, jak zvolený škola v těchto případech postupuje.
Jak na to: Obvyklý postup je takový, že spolu s přihláškou na novou školu podáte také žádost o uznání předmětů. Vše však záleží na děkanovi, který podmínky určuje.
Ukončení studia
Pokud se vám výše zmíněný způsob nepovede a vaše předměty uznány nebudou, musíte podat přihlášku na příští akademický rok. Do té doby můžete své studium přerušit, nebo studovat svůj předchozí obor do nástupu na nový.
Zákon povoluje v bakalářském programu studovat bezplatně pouze čtyři roky, v magisterském programu pak tři roky. Zákon stanovuje, že do doby studia se započítávají i doby všech předchozích řádně neukončených studií v bakalářských a magisterských studijních programech. I s ohledem na to zvažte, zda po zbývající dobu své studium ukončíte, přerušíte, nebo budete pokračovat.