Manuál prváka: Bydlení
Sehnat kvalitní a zároveň levné bydlení rozhodně není snadné. Speciálně, pokud ho člověk hledá v cizím městě. Jako studenti máte sice možností hned několik, ale každá má své výhody i nevýhody.
Spolubydlení
Spolubydlení je způsobem, jak se ještě vyhnout závratnému nájemnému a zároveň si užít jistou míru soukromí. Nabídek je opravdu mnoho ať už na sociálních sítích, realitních portálech, ale i školních vývěskách. Cena ovšem záleží podle parametrů bytu a vašich požadavků na zmíněné soukromí. Pokud budete chtít vlastní neprůchozí pokoj, s cenou se samozřejmě dostanete výše, než pokud budete mít v pokoji dalšího spolubydlícího.
Výhody a nevýhody
- možnost výběru spolubydlících
- relativně nízké náklady
- komfort
- dražší než kolej
- nejistota bydlení
Kolej
Asi nejčastějším řešením, po němž sáhnou zejména nově přijatí studenti a nebo ti, kteří bydlí daleko od místa svého studia, je studentská kolej. Hlavním parametrem pro vás bude dojezdová vzdálenost od školy a hlavně volná místa. Pokud jste kolej nedostali, zůstáváte většinou automaticky v pořadníku pro případ, že se nějaké lůžko během roku uvolní, nebo si uvolnění lůžek musíte hlídat sami. V nabídce jsou dnes už také koleje soukromé, které jsou v každém větším městě. Soukromé koleje jsou ovšem draží a stávají se tak spíše kompromisem mezi klasickou kolejí a bydlením v soukromém bytě.
Výhody a nevýhody
- nízké náklady
- dobré společenské zázemí
- možnost navázání mnoha kontaktů
- nejistota získání ubytování
- dodržování pravidel koleje
Další možnosti
Kromě již zmíněných možností můžete situaci řešit dojížděním. Výdaje na jízdné mnohdy vyjdou lépe, než pronájem a navíc můžete získat studentské slevy. Nevýhodou jsou však často až hodiny strávené v dopravních prostředcích a také brzké vstávání.