Několik tipů, jak se efektivně učit cizí slovíčka
Připadá vám nemožné naučit se větší počet nových slovíček a máte pocit, že je spíše zapomínáte? Víte, že se se nová slovíčka můžete naučit i jinak, než nudným biflováním? S pomocí následujících tipů to zvládnete.
Oboustranné kartičky
Něco, co může připomínat hru pro malé děti, pro vás bude velmi užitečné. Kupte si nebo ještě lépe sami si vytvořte dvojjazyčné pexeso, na jehož jedné straně bude slovíčko české a na druhé cizí. Zahrajte si ho s někým soutěživým a snažte se jej porazit. Takové pexeso můžete hrát i sami se sebou, není to sice tolik zábavné, ale účinnost je zachována.
Využijte lepítka
Nejrychleji se slovíčka naučíte tak, že je budete mít stále na očích. K tomu výborně poslouží barevná lepítka umístěná na všechny věci denní potřeby. Cizímu jazyku se tak doslova nevyhnete.
Učte se krátce a pravidelně
Každý den se naučte třeba deset cizích slovíček. Za jeden den se také množství dá zvládnout a za týden jich máte slušnou kupu. Jestliže si cíl mít základní slovní zásobu rozdělíte na menší úseky, zvládnete to snáz, než kdybyste se večer před hodinou či kurzem snažili najednou nacpat do hlavy celou stránku slovíček.
Sestavujte věty
Pokud se z nově naučených slovíček budete snažit sestavovat věty, vytrénujete si tak i potřebné gramatické vazby. Samotná slovíčka si lépe zapamatujete, pokud si je budete moci představit ve větě.
Využijte výkladový slovník
Výkladové slovníky vám pomohou, abyste slovíčka lépe pochopili. Budete znát jeho přesný význam a také zapojení do konkrétní věty. Čas, který byste ušetřili vyhledáním výrazu v běžném slovníku, byste stejně pak ztratili při opakovaném učení se slovíčka.
Mobilní aplikace
Do mobilu si můžete stáhnout některou z mnoha aplikací, v rámci kterých si můžete vytvářet vlastní slovníky a rozšiřovat si vaši zásobu. Následně je můžete procvičovat v podobě předpřipravených cvičení. Velkou výhodou je, že mobil budete mít vždy u sebe a můžete pro trénování využít každou volnou chvilku.