Několik tipů, jak se naučit na poslední chvíli
Studium vysoké školy představuje solidní nápor i v běžném roce, ten letošní navíc komplikuje epidemie koronaviru. Nahuštěné termíny nedávají studentům příliš prostoru k relaxování a času na učení je také logicky méně. Proto vám přinášíme několik prověřených tipů, jak se naučit i na poslední chvíli.
V první řadě vypněte sociální sítě i mobil. Práce na počítači jinak k brouzdání po internetu přímo vybízí. Někdy je také lepší dělat si výpisky na papír i když je to zdlouhavější. Velmi důležité je také prostředí v kterém budete studovat. Světlé, tiché a uklizené místo vám dovolí čerpat nové informace mnohem lépe, než chaotický stůl.
Asociace
Občas se budete muset učit něco, co je naprosto nezapamatovatelné a v podstatě abstraktní. V takových případech můžete pracovat s tím, co už ovládáte a pokusit se nové propojit se starým. V praxi to funguje prostřednictvím asociací nebo přirovnání.
Učení na přeskáčku
Jakmile studujete jednu věc moc dlouho, mozek začne automaticky zpomalovat. Zkuste tedy mezi učením přeskakovat a donutit mozek neustále pracovat na plný výkon.
Monotónnost
Monotónnost je největší nepřítel učení. Pokud se k nějakému předmětu vracíte opakovaně, postupně vám dojde kapacita na přijímání dalších informací a budete se učit pomaleji. Učte se proto po krátkých úsecích, dělejte si pauzy a látku si neustále opakujte. Ale ne vždy předchozí úsek, opakujte na přeskáčku.
Rychločtení
Rychločtení je speciální metoda vnímání textu očima a jeho myšlenkové zpracování, při němž dochází současně se zvyšováním rychlosti i k lepšímu zapamatování přečteného a k lepšímu odlišení podstatného a druhořadého. Existuje několik metod, jak se rychločtení naučit, všechny ovšem vyžadují určitý čas.