Co napsat do motivačního dopisu?
Motivačním dopisem dáváte najevo, proč jste právě vy tím vhodným uchazečem, kterého má firma přijmout. Dobře napsaný motivační dopis vzbudí zájem personalisty a vám otevře cestu k pohovoru. Jak by měl vypadat?
Jak už ze samotného názvu vyplývá, měl by obsahovat to, co je pro jeho uchazeče o práci motivující. Proč chce pracovat na dané pozici, případně proč chce pracovat pro danou společnost. Personalistu musí zaujmout, nikoliv uspat. Motivačnímu dopisu se někdy říká průvodní a to proto, že doprovází samotný životopis - neměl by tedy pouze opakovat informace v něm uvedené, ale přinášet něco navíc.
Několik užitečných tipů
- Vyvarujte se klišé a hned v prvním odstavci uveďte to podstatné, čím chcete zaujmout. Jděte přímo k věci.
- Pro každou pracovní nabídku napište originální motivační dopis, nebo jej alespoň vhodně upravte. Motivační dopis musí být v první řadě osobní, ne univerzální.
- Dejte si velký pozor na pravopisné chyby a případné překlepy, těmi dojem rozhodně neuděláte.
- Nebuďte familiérní, podlézaví, ale ani arogantní. Můžete si dovolit psát uvolněnější formou, ovšem nic se nesmí přehánět.
- Motivační dopis adresujte konkrétní osobě. Pokud o ní víte.
- Vždy se na text zkoušejte dívat očima zaměstnavatele. Před odesláním si jej radši dvakrát přečtěte.
- Vše vtěsnejte na jednu stránku. U delších motivačních dopisů se často stává, že ačkoli jsou skvěle napsané - nikdo je nečte.
- Pokud se v pracovní nabídce nachází jméno kontaktní osoby, začněte dopis jejím oslovením. Ideální je „Vážený/á pane/í”. Velký pozor si dejte na skloňování.
Časté chyby v motivačním dopise
- Text je příliš dlouhý a nejde rovnou k věci.
- Obsahuje překlepy a pravopisné chyby.
- Je vychloubačný a působí nedůvěryhodně.
- Pouze opakuje údaje již uvedené v životopise.
- Není uzpůsoben konkrétní pozici.
Když budete mít výše uvedené tipy na paměti a zároveň si dáte pozor na možné chyby, vaše šance se výrazně zvýší. Hodně štěstí!