https://pixabay.com/photos/tie-necktie-adjust-adjusting-man-690084/
Dostali jste se na dvě vysoké školy a uvažujete, že byste zvládli obě? Klidně můžete, ale musíte počítat s tím, že souběžné studium vám vždy něco dá i vezme. Co se bude líbit budoucímu zaměstnavateli, už neocení třeba vaši kamarádi.
Pokud se opravdu nemůžete rozhodnout, dobrou volbou je začít studovat obě školy a až po prvním semestru se rozhodnout, která škola je pro vás důležitější. Velké množství studentů po čase zjistí, že vybraný obor jim vlastně příliš nevyhovuje a raději by studovali něco jiného, vy ovšem nepřijdete o celý rok času. Musíte se však umět rozhodnout včas, čím déle budete obě školy studovat, tím více vám poté bude líto jedno, nebo druhou opustit.
Budete se také muset stát mistry time managementu. Jestliže chcete stihnout výuku, zápočtové úkoly, přesuny mezi dvěma a více budovami a seminárky, nebudete si moci dovolit žádný čas jen tak proflákat. Studium dvou VŠ je zkrátka velkou školou time-managementu, plánování a efektivity.
Také je třeba si uvědomit, že některé obory se dají lépe kombinovat, než jiné. Každému je asi jasné, že studovat medicínu a stavební inženýrství není nejlepší nápad. I odděleně jsou prostě moc náročné. Také si dejte pozor na to, aby těžiště obou oborů nebylo v domácích pracech. Ideální je, když na jednom oboru hlavně píšete seminárky a na druhém dostáváte zápočty za účast na hodinách.
Takové řešení pro vás nebude ideální ani v případě, že chcete mít ve všem co nejlepší výsledky a vše potřebujete zvládat na 100%. Zkrátka, pokud jste přílišní perfekcionisté, budete muset ustoupit, nebo se jedné školy prostě vzdát.
Volba je tedy na vás, na vaší efektivitě, ambicích, schopnostech plánovat i odolávat stresu. Důležité je umět si říct, kdy už toho stačilo a je na čase studium jedné školy přerušit nebo vzdát.