Účelem názorové eseje je jasně formulovat stanovisko, často jako odpověď na otázku. Je to studentův způsob jak ukázat co si myslí a proč si to myslí.
Brainstorming
Začnete brainstorming o všech tématech, o kterých byste mohli chtít psát. Výběr tématu je zásadním aspektem, podle kterého se bude odvíjet veškerá další práce. A to jak vám půjde, nebo nepůjde.
Výzkum
V tomto kroku si utvoříte svůj názor. Když ho tvoříte, ptejte se sami sebe proč. Máte data, která to podporují? Slyšeli jste podobné informace z více zdrojů? Pokud vám něco zní pravdivě, ale nejste si jisti proč, pokračujte ve zkoumání pomocí primárních a sekundárních zdrojů.
Toto je také čas prozkoumat jakékoli protiargumenty nebo alternativní perspektivy. Zahrnutím těchto do své eseje ukazujete, že jste svůj výzkum provedli důkladně. Ujistěte se však, že je prezentujete způsobem, který stále podporuje váš názor.
Obrys
Vytvořte osnovu podle potřebné struktury eseje. Upravte počet odstavců podle zadání, které jste dostali, a podle toho, jak velký prostor potřebujete k vysvětlení nebo podpoře svého názoru.
Návrh
Konečně je čas psát! Začněte s hrubým návrhem a pamatujte, že se tomu z nějakého důvodu říká hrubý. Zapište si to všechno. Pokud si nic nenapíšete, nebudete mít co revidovat. U názorových esejů zahrňte veškeré citace nebo výzkumy, které jste shromáždili, a uveďte své zdroje.
Revidování
Nyní je čas to revidovat vaši práci. Ujistěte se, že vaše esej plyne logicky, skákání z jednoho tématu na druhé dezorientuje čtenáře. Zkontrolujte, zda všechny vaše důkazy podporují váš názor. Poslouchejte, jak vaše esej zní (doslova si ji přečtěte nahlas pro sebe). A třikrát zkontrolujte, zda je váš názor křišťálově jasný!
Korektury
Ujistěte se, že jsou vaše slova napsána správně a že čárky a tečky jsou na svém místě. Pokud si nejste jistí svými schopnostmi korektury, můžete oslovit někoho dalšího a přečíst si esej společně.