Jak provést korekturu své vědecké práce
Možná si teď myslíte, že korektury a úpravy jsou jedno a totéž, ale není tomu tak. Během celého procesu psaní, od začátku (návrhu) po konec (zveřejnění), existuje mnoho fází úprav, přičemž fáze korektur přichází až na konci, těsně před publikací.
Když provádíte úpravy, musíte zkontrolovat alespoň následující:
-
Váš obsah. Co je třeba přepsat a restrukturalizovat a co odstranit/přidat/přeházet? Jak dobrý je váš argument? Podložili jste svá tvrzení důkazy a ověřili si svá fakta? Odpověděli jste na otázku zadání?
-
Vaše struktura. Máte jasný úvod a závěr? Je vaše intro dobře strukturované a obsahuje vaši závěrečnou práci? Plynou vám odstavce a udělali jste dobré přechody? Máte jeden nápad na odstavec?
-
Jasnost a styl. Je vašemu čtenáři jasné, co jste napsal? A použili jste vhodný styl pro váš úkol? Zvažte svůj tón, používání jazyka a strukturu vašich vět. Dává to, co jsi napsal, opravdu smysl?
-
Citace. Ujistěte se, že vaše přímé citace a parafráze obsahují citace v textu, které odpovídají vašemu specifickému citačnímu stylu (MLA/Harvard/APA atd.).
Ale předtím, než svou práci odešlete ke kontrole někomu jinému. Zde je několik tipů, které vám pomohou lépe korigovat vaši práci:
-
Odstupte od své práce. Nepřecházejte rovnou od psaní k úpravám, ke korekturám a odevzdání. Jste unavení a bude to přetížení informacemi. Musíte si dát pauzu a vyčistit si mysl, než začnete leštit svou práci.
-
Vytiskněte si práci. Mějte tištěnou kopii. Všimnete sivíce chyb na tištěné kopii než na obrazovce (to dělají profesionální korektoři a chyby označují perem pomocí speciálních symbolů).
-
Čtěte jeden řádek po druhém pomocí pravítka. To pomůže vašemu mozku soustředit se POUZE na jeden řádek a ne na celý text nad a pod ním.
-
Čtěte svou práci nahlas a dělejte to pomalu. Zvláště při čtení delších vět s vedlejšími větami. Vážně, UDĚLEJTE TO. Čtení nahlas při korektuře zvýrazní místa, kde vaše psaní začíná znít zmateně nebo neohrabaně – nebo kde to prostě nedává vůbec žádný smysl.