Manuál prváka: Sestavování rozvrhu
Doba pevně daného rozvrhu již je za vámi. Školní hodiny jsou vyměněny za přednášky a semináře, třídní kniha se změnila na docházkový arch, kde se každý seminář budete podepisovat. Tento článek se bude věnovat vašemu novému režimu.
V první řadě se budete muset držet zadaných studijních plánů pro každý ročník. Do začátku si zapište jen to, co musíte a co je pro vás důležité. Myslete na to, aby váš rozvrh splňoval fakultou doporučený počet kreditů, ale buďte zároveň opatrní a neberte si toho v začátku na svá bedra příliš. Co si musíte v první řadě uvědomit je fakt, že nyní se o vše musíte starat vy sami.
Bude záležet i na “pololetí”
V průběhu vysokoškolského roku vás čeká několik různých období. Především jde o zimní a letní (někde podzimní a jarní) semestr, v němž se odehrávají ony přednášky, semináře i cvičení. Každý semestr je uzavřen zápočtovým týdnem, po němž následuje zkouškové období. Zapomeňte na to, že pololetí nic neznamená, právě konce semestrů (vašich nových pololetí) jsou stejně důležité, jako celé roky.
Honba za kredity
Za každý úspěšně absolvovaný předmět dostanete určitý obnos kreditů. Ty budete sbírat celé studium. Škola přesně stanoví, kolik kreditů a v jaké struktuře musíte získat a bez nich nebudete připuštěni k závěrečné zkoušce. Obvykle bývá stanovena i minimální suma kreditů pro postup do dalšího semestru či ročníku.
Čím začít?
První termín, který v průběhu roku není vhodné propásnout je datum ukončení registrace a zápisu předmětů. Do tohoto data si vybíráte jednotlivé kurzy a sestavujete si svůj rozvrh tak, jak je třeba podle studijního plánu připraveného školou a podle vašich vlastních preferencí.