Největší chyby, které děláte u pohovoru
Při pracovní pohovoru o přijetí či naopak nepřijetí může rozhodnout i drobnost. V tomto článku si můžete přečíst o základních chybách, kterým se musíte vyvarovat, abyste získali vysněné zaměstnání.
- Poraďte se s internetem, pokud v daném oboru nejste úplně doma. snažte se získat alespoň rámcový přehled, včetně znalosti výrobků nebo služeb dané firmy a její pozice vůči konkurenci. Nejlepším zdrojem je internet, každá společnost má své webové stránky.
- Na pohovor se dostavte včas, příliš velký předstih ale také není žádoucí. Pokud přijdete na poslední chvíli, sami sebe vystresujete a případné zpoždění bude signálem, že se spolehlivostí jste na štíru.
- Nepodceňujte první dojem, většina personalistů si ho vytvoří během pár minut a nelze ho vzít zpět. Důležitou roli hraje nejen to, co říkáte, ale také, jak to říkáte, tedy přesvědčivost vašeho projevu.
- Mluvte pouze o věcech, na které se vás ptají. Pokud si začnete s personalistou nezávazně povídat, pravděpodobně prozradíte i skutečnosti, které měly raději zůstat skryty.
- Před pohovorem si znovu přečtěte inzerát a zjistěte si přesný název nabízené pozice. Zběžně si také zjistěte, co zhruba takováto pozice zahrnuje. Daleko snáze se vám pak bude odpovídat na dotazy personalisty ohledně vašich dosavadních zkušeností s obdobnou činností.
- Před pohovorem si stoupněte před zrcadlo a nahlas předneste pár úvodních vět o sobě. Připravte si také, jaké pracovní zkušenosti vypíchnete. Nemluvte strojeně a neříkejte prázdné fráze.
- Před pohovorem vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Potlačte zívání a zlozvyky typu kousání nehtů nechte za dveřmi. Seďte vzpřímeně a dávejte najevo svůj zájem. K personalistovi přistupujte s dostatečnou pokorou a nesnažte se mu zalíbit za každou cenu.