Příliš textu před vámi? Pomůže vám rychločtení
Zná to asi každý. Jsou materiály, které se dají přečíst za večer, ale také ty, s kterými se budete trápit celé dny. A právě s těmi vám může pomoci metoda rychločtení, na kterou se blíže podíváme v následujícím článku.
Hlavním smyslem rychločtení je, velmi zjednodušeně řečeno, získat z textu co nejvíce informací v co možná nejkratším čase. Důležitou roli zde tedy hraje nejen důkladná práce s očními pohyby, ale i paměť a především schopnost filtrovat v textu důležité informace.
Zásady rychločtení začínají tam, kde zásady čtení běžného. Tedy dostatek světla, pohodlná židle, správná vzdálenost očí od textu a především klidné prostředí. Dále se postupuje podle čtyř základních kroků.
- Než se pustíte do samotného čtení, s textem se v rychlosti seznamte. Tímto letmým prohlédnutím získáte přehled o tom, co vlastně budete číst, jak je text dlouhý, jak je strukturovaný a jaká je jeho odbornost.
- Poté si v krátkosti oživte své znalosti ohledně daného tématu. K textu se také snažte přistupovat motivačně, tedy tak, jako byste se těšili, že se z něj dozvíte zase něco nového, že vás obohatí a že vás jistě bude bavit. Budete vědět, co od textu očekávat a snadno pochopíte dané souvislosti.
- Pro rychločtení je zásadní zrakový rozptyl. Ten je nutné trénovat postupně. Pokuste se vnímat celý řádek textu a nesledovat jednotlivá slova. Také pomáhá posouvání pravítka po dvou řádcích směrem dolů, kdy časem začnete vnímat hned dva řádky pod sebou.
- Kromě výše uvedených bodů s metodou rychločtení pomáhají i další velmi užitečné techniky, jako je například PhotoReading, fyzické procvičování rychlých očních pohybů při zachování vysoké zapamatovatelnosti textu, relaxace a odstraňování únavy očí a mnohé další.
Ve všech případech úspěšné osvojení metody rychločtení vyžaduje svůj čas, trpělivost a využití dalších podstatných metod.