Státnice z jazyka vs. jazykové certifikáty

Státnice z jazyka vs. jazykové certifikáty

V dnešní době je jazyková vybavenost nutností a většina zaměstnavatelů požaduje, abyste svou vybavenost dokázali i doložit. Budou tedy požadovat nějaký certifikát, ale jaký je nejlepší?

 

Rozdíly mezi certifikáty jsou značné. Pokud potřebujete potvrzení pouze pro českého zaměstnavatele, pravděpodobně si vystačíte se státní jazykovou zkouškou. Tu můžete splnit ve čtyřech základních úrovních.

 

  • základní
  • všeobecná
  • překladatelská
  • tlumočnická

 

Státnice jsou sice levnějších, než většina ostatních certifikátů, uplatnění však většinou najdete pouze u nás. V zahraničí často nestačí a dokonce ani v řadě zahraničních firem, působících na našem území.

 

Pravděpodobně nejpoužívanější a nejvíce praktickou zkouškou z angličtiny, kterou můžete v Česku skládat, je takzvaná FCE. Ta bohatě postačí pro běžné použití v zaměstnání, pro studenty nebo zájemce o práci v zahraničí. Na druhém místě v pořadí oblíbenosti je pak náročnější CAE a o ostatní typy zkoušek je spíše menší zájem.

 

Výběr tedy máte. Nejprve si však ujasněte, pro jaký účel certifikát chcete, jestli stačí platnost u nás nebo raději ta mezinárodní. Zda se jedná o jednorázové dokázání úrovně nebo chcete, aby platil co nejdelší dobu.