Víte, na kterých oborech jsou nejtěžší přijímačky?
Vybíráte ideální obor a už chybí jen na školu se dostat? Podívejte se, které obory patří mezi ty s nejtěžším přijímacím řízením a kde budete muset opravdu zabrat.
Počet přijatých studentů na vysoké školy pravidelně narůstá a v minulém roce přesáhl hranici 90 procent. Obecně platí, že pokud se hlásíte na soukromou školu, máte zpravidla vyšší šanci na přijetí než u veřejných škol. Co se týče škol veřejných, zde mezi nejtěžší obory patří tradičně umělecké a lékařské.
Medicína
Na medicínu se musíte naučit na obtížné oborové zkoušky z fyziky, chemie a biologie. Na některých školách je však možné získat výhodu za dobré známky na střední škole. I tak se jedná o nejtěžší obory s úspěšností uchazečů jen kolem 35 procent.
Právo
Práva jsou tradičně jedním z nejtěžších oborů, který své uchazeče pečlivě vybírá. Úspěšnost uchazečů se pohybuje kolem 20 procent. Nejde až tolik o obtížnost přijímacích zkoušek, ale zájemci o studium musí projít pouze testem obecných studijních předpokladů. A na některých univerzitách i srovnávacími zkouškami z obecných studijních předpokladů a základů společenských věd.
Sportovní obory
Projít si kolečkem fyzických zkoušek je poměrně náročné. Proto se na sportovně zaměřené obory dostává jen necelých 40 procent uchazečů. Výhodou je, že příprava na fyzické testy pro vás může být i zábavou, pokud tedy milujete sport.
Umělecké obory
Talentové zkoušky na uměleckých oborech výrazně snižují šance na přijetí. Například na Vysoké škole umělecko-průmyslové je přijato jen kolem 10 procent přihlášených. Jinde je šance na přijetí o něco málo vyšší, i tak patří umělecké obory mezi ty nejtěžší vůbec.